logo

Tom Walsh wins top Halberg Award

Print Friendly, PDF & Email
Share to Google Classroom

Shot putter Tom Walsh has been named the supreme winner at the Halberg Awards in Auckland.

Walsh was recognised for his outstanding achievements in 2018 including victories at the World Indoor Championship, Commonwealth Games and Diamond League events.

He edged out freeskier Nico Porteous and motor racers Scott McLaughlin and Scott Dixon to claim the Sportsman of the Year category for the second year in a row.

Walsh was then named the supreme winner ahead of sportswoman of the year kayaker Lisa Carrington, skier Adam Hall who won the para-athlete award and the Black Fern sevens who were named team of the year.

Carrington won the Sportswoman of the Year award for her third year running. Carrington claimed a gold and three silver medals at the Canoe Sprint World Champs.

Full list of winners and finalists for 56th Halberg Awards

Halberg Award winner: Tom Walsh (athletics)

Finalists: Lisa Carrington (canoe racing), Adam Hall (Para alpine skiing), Black Ferns Sevens (rugby union).

Sportswoman of the Year winner: Lisa Carrington (canoe racing)

Finalists: Joelle King (squash), Jonelle Price (equestrian), Zoi Sadowski-Synnott (snowboarding).

Sportsman of the Year winner: Tom Walsh (athletics)

Finalists: Nico Porteous (freeskiing), Scott Dixon (motorsport), Scott McLaughlin (motorsport).

Para Athlete/Team of the Year winner: Adam Hall (Para alpine skiing)

Finalists: Corey Peters (Para alpine skiing), Scott Martlew (Para canoe racing), Sophie Pascoe (Para swimming).

Team of the Year winner: Black Ferns Sevens (rugby union)

Finalists: All Blacks Sevens (rugby union), NZ Football Under 17 Women (football), NZ Women’s Kayaking Team (canoe racing), Vantage Black Sticks Women (hockey).

Coach of the Year winner: Gordon Walker (canoe racing)

Finalists: Allan Bunting (rugby union), Clark Laidlaw (rugby union), Joe Schmidt (rugby union), Leon Birnie (football).

Emerging Talent winner: Maddison-Lee Wesche (athletics)

Finalists: Amelia Kerr (cricket), Anna Leat (football), Josh Armit (yachting), Lewis Clareburt (swimming).

Sport New Zealand Leadership Award winner: Dr Farah Palmer (rugby union).

Hall of Fame inductee: Beatrice Faumuinā (athletics).

Lifetime Achievement Award winner: Barry Hunt (athletics).

2 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1
In a hair-raising tale from Uttar Pradesh, India, meet Smita...
1
In a bizarre incident in Newcastle, New South Wales, Australia,...
1
The Comedy Wildlife Photography Awards are back, and this year...
1
Twenty-six-year-old Kalpana Balan from India, has clinched a coveted spot...

World & National News

1
Jonathan, a Seychelles giant tortoise, recently celebrated his 191st birthday...
1
In a bizarre incident in Newcastle, New South Wales, Australia,...
1
It is the time of year when people might be...
1
The world’s largest iceberg, A23a, is making its way through...